Inteligencja społeczna jest definiowana jako zdolność do rozumienia zarówno siebie, jak i innych ludzi. Uczy ona, jak mądrze postępować w skomplikowanych relacjach międzyludzkich.
Pojęcie inteligencja społeczna, zostało po raz pierwszy użyte w 1920 roku, przez amerykańskiego psychologa Edwarda Thorndike’a. Jest on uznawany za współtwórcę psychologii wychowawczej. Jego prace naukowe były związane z badaniem ludzkich zachowań i metod wychowania dzieci. Inteligencja społeczna powinna być odpowiednio rozwijana. Jest to możliwe, ponieważ tego rodzaju kompetencje można nabywać przez całe życie, bez względu na wiek. Szczególnie warto pracować nad poprawą inteligencji społecznej u młodzieży. Droga do rozwinięcia inteligencji społecznej u młodych ludzi zaczyna się od nabycia podstawowych umiejętności i wypracowania ważnych cech, takich jak empatia czy tolerancja. Jej rozwój następuje, na przykład poprzez pracę w grupie nad wspólnymi projektami i prowadzenie dyskusji z innymi ludźmi. Pomocne mogą być również specjalne zajęcia, podczas których doskonali się kompetencje miękkie. Publiczne występy sprawiają, że młodzież w prosty sposób może zyskać tego rodzaju umiejętności.
Bardzo ważną rolę odgrywają wyjazdy na obozy młodzieżowe. Integracja z innymi młodymi osobami i uczestniczenie we wspólnych przedsięwzięciach przyczynia się do tego, że mają oni szansę nauczyć się, jak reagować w życiu w sposób empatyczny. Sport jednoczy, więc mogą oni, na przykład, razem sprawdzać wyniki rozgrywek sportowych w internecie, wykorzystując kod promocyjny Fortuna.
Prawidłowo rozwinięta inteligencja społeczna u młodzieży – co daje?
Osoby o rozwiniętej inteligencji społecznej potrafią błyskawicznie nawiązywać nowe znajomości. Umiejętność trafnego odczytywania nastrojów innych ludzi sprawia, że szybko zawierają przyjaźnie. Takie osoby doskonale znają swoją mowę ciała i posługują się komunikatami niewerbalnymi. Młodzież, która chce poprawić swoją inteligencję społeczną, powinna brać udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Wolontariat i prace społeczne wpływają na podniesienie poziomu empatii. Doskonałym rozwiązaniem będzie także angażowanie się w pomoc dla osób niepełnosprawnych, zwierząt przebywających w schroniskach czy dla seniorów.
W przypadku młodych ludzi szczególnie istotne jest skupianie się na własnych przeżyciach emocjonalnych i uczuciach. Dostrzeganie przeżywanych przez siebie reakcji na różne sytuacje społeczne, wpływa na rozwój ich inteligencji społecznej. Młodzież powinna mieć zapewniony nieustanny kontakt z przyjaciółmi i rodziną, dzięki czemu ma ona szansę na poznanie zachowań innych ludzi oraz nauczenie się, w jaki sposób na nie reagować. Dzięki temu nie będzie obojętna na innych. Psychologowie zalecają, aby młodzi ludzie zapisywali swoje przeżycia i emocje. Pomoże im to w rozwinięciu intuicji, która pozwala łatwo rozpoznawać zachowania innych osób w sytuacjach społecznych.
Inteligencja społeczna ma ogromne znaczenie w życiu każdej osoby. Dotyczy ona niemal wszystkich sfer życia człowieka i pozwala odkryć zarówno własne uczucia, jak i emocje innych ludzi.